Při nákupu nad 999 korun máte DOPRAVU ZDARMA 🚚🎁 Platí pro výdejní místa Zásilkovny a PPL.

Čím nahradit cukr: Tipy na zdravější slazení

Zdravý životní styl

Každý, kdo se někdy zabýval otázkou zdravého přístupu k životu, výkyvů nálad, energie a případným kolísáním váhy nakonec dospěje do bodu, kdy dá stopku bílému cukru. Proč je pro naše zdraví škodlivý, a stojí vůbec život bez klasického bílého cukru za to? Pojďme se této problematice podívat na zoubek, a třeba i zjistit, jak si lze život osladit lépe.

Čím nahradit cukr: Tipy na zdravější slazení

Opravdu cukr tolik škodí?

To, že cukr nepatří úplně mezi zdravé potraviny, ale na druhou stranu, že to také není žádný jed, který nás okamžitě po pozření zabije, ví už asi každý. Záleží totiž na tom, o jaký cukr jde.

Přírodní cukry obsažené v celých potravinách, které obsahují také vlákninu, minerály a antioxidanty, nejsou až takový problém, protože jsou tráveny pomalu a dodávají energii do našich buněk. Neznamená to však, že můžeme denně spořádat velkou misku ovoce a vše je v pořádku. Všeho s mírou.

Cukr je stimulant a jednoznačně návykovou látkou. Jeho přijímáním dochází ke stále se zvyšující touze po sladkém. Takto si už postupně zaděláváme na problémy, které se samozřejmě neprojeví hned. Cukr způsobuje cukrovku, obezitu, rozvoj kardiovaskulárních problémů, vyšší hladinu cholesterolu, předčasné stárnutí pleti, tvorbu akné, a dokonce na mozek působí také jako droga. Doslova nás vede k závislosti na něm.

Znáte ten pocit, když nemůžete zůstat jen u jednoho kousku dortíčku či sušenky? V horším případě to všechno ještě zapijete sladkou colou. Udává se, že cukr by měl tvořit maximálně 10 % našeho celkového denního příjmu.

Co je bílý cukr, a jak se vyrábí?

Jak už to tak bývá, na začátku je surovina (v tomto případě cukrová třtina či cukrová řepa), která však prochází dlouhým výrobním procesem tzv. rafinací. Rafinace je vlastně „čištění“, u kterého dochází k oddělení přírodní sacharózy a odstranění nečistot. Poté vznikne cukr, jak jej známe v jeho běžné bílé podobě. Pokud ale místo bílého cukru sáhnete po hnědém, zázraky nečekejte. Až na jinou barvu, za kterou vděčí přítomnosti melasy, bude totiž negativní efekt na vaše zdraví téměř stejný. Chemické složení je totiž takřka totožné – hodně kalorií a málo živin.

Jak si tedy osladit život a neruinovat zdraví?

Na trhu nenajdete pouze klasický bílý cukr a med. V regálech obchodu je široký výběr různých sirupů a sypkých sladidel. Výhodou je, že vás nejen neokradou o zdraví, ale naopak díky nim doplníte i nějaké ty vitamíny, minerály a stopové prvky při minimu kalorií. Že to zní jako sen? Pak se s těmito přírodními zázraky pojďme seznámit. Je velmi pravděpodobné, že nějaký už máte dávno v kuchyni.

Med

Jako první se samozřejmě nabízí přírodní sladidlo, které používaly už naše babičky (a jejich babičky nepochybně také). Kdo by neznal tuto blahodárnou zlatou substanci, která nádherně voní a vyznačuje se svou plnou barvou i chutí. Ano, řeč je o medu, který je skvělým pomocníkem při vaření a pečení. Med se skládá hlavně z fruktózy, glukózy a dalších cukrů, zbytek tvoří voda. Med obsahuje celou řadu minerálních látek jako je železo, měď, fosfor, vápník, hořčík a důležité stopové prvky. Díky vitamínu C a vitamínům B také účinně podporuje obranyschopnost.

Javorový sirup

Přírodní zázrak získávaný rovnou z mízy javorů, která je následně tepelně zredukována na sirup. Druhů existuje hned několik, a podle toho se také mění intenzita barvy i nahořklé příchuti. V javorovém sirupu najdeme látky jako železo, draslík, zinek nebo vápník a je také skvělým antioxidantem.

Datle

Plody datlovníku pokrmy nejen skvěle osladí, ale také jim přidají celou řadu prospěšných látek. Mangan, hořčík, vláknina nebo draslík dělají z tohoto přírodního sladidla opravdu unikátní náhražku rafinovaného cukru.

Datlová pasta nebo sirup jsou běžnou součástí zdravých dobrot, a i přes prokazatelný obsah kalorií nemají vliv na hladinu cukru v krvi. Studie také potvrdila bezpečnost jejich užívání u jedinců s diabetem.

Cukr v ovoci

V ovoci je přirozeně se vyskytující cukr. Ovoce obsahuje glukózu, fruktózu i sacharózu. Zpravidla převyšuje fruktóza, ale společně s ní ovoce obsahuje také vlákninu a mikroživiny. Je tedy lepší v našem jídelníčku doslazovat banánem, jablíčkem a dalším ovocem, než sáhnout po cukru či sirupu.

Stévie

Mlsání zcela bez kalorií? S tímto přírodním sladidlem z listů stejnojmenného amerického keře je to skutečně možné. Stévie je přírodní sladidlo, které má dokonce vyšší sladivost než samotný cukr. Na její chuť si ale budete muset trochu zvykat, je totiž trochu odlišná, než na kterou jste zvyklí u cukru. Stévie pomáhá při snižování váhy a redukuje hladinu cukru v krvi. Přitom však dokáže jídlu dodat potřebnou sladkost a nechá vás zcela zapomenout na klasický cukr. Je naprosto ideálním společníkem dietářů i diabetiků.

Kokosový cukr

Kokosový cukr má velmi specifickou karamelovou chuť. Vedle cukrů obsahuje i minerální látky, např. železo, vápník, draslík, zinek a některé antioxidanty. Je výjimečný tím, že obsahuje vlákninu inulin, ta může mít za následek zpomalení přechodu cukru do krve. I přes tyto benefity obsahuje kokosový cukr také množství kalorií jako běžný bílý cukr.

Čekankový sirup

Je vyrobený z kořene čekanky. Základem je rozpustná vláknina inulin. Má asi třetinovou kalorickou hodnotu a podstatně nižší glykemický index ve srovnání s běžným cukrem. Je to dáno i tím, že tato vláknina není trávena v tenkém střevě jako ostatní potraviny, ale až ve střevě tlustém. Zde je rozkládána a fermentována pomocí střevních bakterií a pro tyto bakterie slouží jako prebiotikum. Pro obéznější populaci může být čekankový sirup vhodnějším sladidlem. Pozor ale na citlivost na tento sirup, někomu totiž způsobuje trávicí potíže, nadýmání a průjmy.

Sladěnka

Sladěnka a obilné slady obsahují zhruba stejný podíl glukózy a fruktózy, dále také minerální látky jako železo, vápník, hořčík atd. Sladěnka se zpravidla získává extrakcí z ječmene, má méně sladivou, avšak velmi specifickou chuť, která není pro každého.

Panela

Nebo také rapadura je sušená třtinová šťáva získaná drcením třtinových stvolů a její součástí zůstává i cenná melasa. Panela je vynikající pro pečení a sladění potravin a nápojů. Chuť panely je vynikající, připomíná med či karamel a není až tak sladká. Je zdrojem energie, vlákniny, vitamínů a antioxidantů. Při její výrobě nedochází k bělení, rafinaci ani oddělení melasy, má tedy hezkou karamelovou barvu.

Erythritol

Erythritol, cukerný alkohol fermentovaný z glukózy v kukuřičném škrobu, se těší velké popularitě nejen mezi sportovci, ale také vyznavači zdravého životního stylu a cukrovkáři. Používá se totiž naprosto stejně jako cukr, ale na rozdíl od něj má nulový glykemický index. Vyznačuje se vysokou sladivostí, ale žádnými kaloriemi. Kromě toho je jejich užívání bezpečné i pro váš chrup. Najdeme jej v celé řadě potravin včetně ovoce a zeleniny. Pro svou sladivost a bezpečnost je společně s Xylitolem součástí diabetické diety i žvýkaček bez cukru.

Xylitol

Tzv. „březový cukr“, jak je nesprávně označován, účinně klame tělem. Jedná se totiž o polyalkohol, který cukr pouze připomíná, a to nejen svým vzhledem, ale velmi věrně i svou chutí. Má však zhruba o polovinu méně kalorií, proto je šetrnější k zubům, které naopak pomáhá chránit díky schopnosti neutralizace zubního plaku. U Xylitolu však buďte obezřetní, pokud jste majitelem domácího mazlíčka. Pro psy je totiž tato látka vysoce toxická.

Odbourejte rafinovaný cukr ze svého jídelníčku

Máte pocit, že život bez čokolády nebo zmrzliny by už nikdy nebyl jako dřív? Pokud netrpíte žádným závažným onemocněním, není důvod si občas nějaký ten malý hřích nedopřát. Je však důležité dbát na množství, a ani s cukrem to ve stravě nepřehánět.

Náš mozek i tělo potřebují energii. Často se nás však snaží ošálit a naši ruku neomylně vedou k nějaké té nezdravé dobrotě. Dopřát si sladké však můžete i ve zcela jiné formě a přirozeně tak odbouráte onu neumlčitelnou touhu po tabulce čokolády. V zásadě stačí pouze vyměnit jednoduché cukry za stravu plnou komplexních sacharidů, zdravých tuků a bílkovin. Dobře a kvalitně spát a celkově odpočívat.

Zkuste odbourat zbytečné rafinované cukry ze svého jídelníčku. Místo doslazovaných ovocných džusů si dopřejte trochu čerstvého ovoce. Máte-li chuť na čokoládu, sáhněte po té vysokoprocentní hořké.

Žít zcela bez sacharidů nejde. Žít bez rafinovaného cukru však můžete opravdu snadno. Protože víme, že sladké k životu patří, sladíme naše produkty jen a pouze zdravými alternativami. Sledujte složení jednotlivých produktů. Podívejte se třeba na složení naší prémiové granoly Křupanda Malinová.

Foto: Freepik, Shutterstock

Zdravý životní styl

Každý, kdo se někdy zabýval otázkou zdravého přístupu k životu, výkyvů nálad, energie a případným kolísáním váhy nakonec dospěje do bodu, kdy dá stopku bílému cukru. Proč je pro naše zdraví škodlivý, a stojí vůbec život bez klasického bílého cukru za to? Pojďme se této problematice podívat na zoubek, a třeba i zjistit, jak si lze život osladit lépe.